Ένας εκ των σημαντικότερων ηθοποιών της γενιάς του, μια γοητευτική και διακριτική παρουσία, ένας αθόρυβος, σεμνός και έντιμος υπηρέτης της τέχνης, ένας ιδιαίτερα προικισμένος καλλιτέχνης υψηλής αισθητικής με όραμα που αποτελεί σταθερή αξία στο χρόνο, αφού διέγραψε μια λαμπρή καριέρα 50 χρόνων με πλήθος επιτυχιών στο θέατρο, τον κινηματογράφο, αλλά και την τηλεόραση.
Γεννημένος στις 21 Απριλίου του 1938 στην Αθήνα και με καταγωγή από τη Δάφνη της Φθιώτιδος, γοητεύεται από τη μαγεία του θεάτρου στα 14 του χρόνια, όταν για πρώτη φορά ως θεατής θα παρευρεθεί σε μια θεατρική παράσταση για να καταλήξει λίγο αργότερα στα 16 του χρόνια πως αυτό που θέλει να ακολουθήσει ως επάγγελμα είναι αποκλειστικά και μόνον ηθοποιός.
Απόφοιτος της σχολής Καρόλου Κουν (το 1958), πρωτοεμφανίζεται στο θέατρο το 1959 στο έργο του Ιάκωβου Καμπανέλλη, “Η Ηλικία Της Νύχτας”, ενώ το ντεμπούτο του στον κινηματογράφο πραγματοποιεί το 1961 στο έργο “Ποια Είναι Η Μαργαρίτα” για να ακολουθήσουν αξιόλογες συνεργασίες με κορυφαίους δημιουργούς και ηθοποιούς, καθώς και μια σειρά επιτυχιών και ρεσιτάλ ερμηνείας.
Ηθοποιός, θιασάρχης, παραγωγός, αφηγητής θα αποτελέσει αδιαμφισβήτητα ένα σημαντικό κεφάλαιο στο χώρο της τέχνης και του πολιτισμού, αφού θα πρωταγωνιστήσει με μεγάλη επιτυχία στο χώρο της ποιοτικής τέχνης κερδίζοντας δικαίως την αγάπη και την εκτίμηση του κόσμου, αλλά και των κριτικών τέχνης.
Ο Γιάννης Φέρτης επιστρέφει για 2η φορά στο θέατρο τέχνης και πρωταγωνιστεί στο έργο “Ο Πατέρας” του Αυγούστου Στρίντμπεργκ που ανεβαίνει από τις 20 Μαρτίου στο θέατρο “Αθήναιον” της Θεσσαλονίκης.
Καλλιτέχνης με ιδιαίτερη βαρύτητα που του αρέσει να μιλά και να απασχολεί μόνο με τη δουλειά του, που δε χρησιμοποιεί δημόσιες σχέσεις, νιώθει άβολα με τις συνεντεύξεις και δημοσιοποιήσεις γενικώς…
Εν τούτοις, δέχτηκε να μας παραχωρήσει μια άκρως ενδιαφέρουσα και απολαυστική – εφ’ όλης της ύλης – συνέντευξη με αφοπλιστική ειλικρίνεια και χαλαρότητα… χωρίς υπερβολές και διπλωματικά τερτίπια…
Σας καλωσορίζουμε με μεγάλη μας χαρά στη Θεσσαλονίκη, κύριε Φέρτη (ακριβοθώρητος γαρ στην πόλη μας τελευταίως).
Καλώς σας βρίσκω, λοιπόν!
Από τις 20 Μαρτίου και για 3 εβδομάδες, κύριε Φέρτη στη σκηνή του θεάτρου “Αθήναιον” θα βιώσετε μια συγκλονιστική οικογενειακή τραγωδία ως ένας περιφρονημένος “πατέρας” – ήρωας (πρωταγωνιστής) στο έργο του Αυγούστου Στρίντμπεργκ… σωστά;
Ακριβώς…
Πείτε μας αν θέλετε, γιατί επιλέξατε αυτό το συγκεκριμένο έργο;
Θεωρώ ότι πρόκειται για ένα σπουδαίο, διαχρονικό έργο ενός κορυφαίου δραματουργού, το οποίο αντέχει 100 και πλέον χρόνια και μάλιστα παίζεται παγκοσμίως ακόμη…
Δώστε μας, εν σύνοψη, την ταυτότητα της παράστασης!
Πρωταρχικά πρέπει να τονίσουμε ότι η απόδοση – μετάφραση ανήκει στο Νίκο Γκάτσο, η σκηνοθεσία στη Λίλλυ Μελεμέ, τα σκηνικά – κοστούμια στην Ελένη Δουνδουλάκη, η μουσική στην Μαρίνα Χρονοπούλου, οι φωτισμοί στον Αλέκο Αναστασίου και βοηθός σκηνοθέτη είναι η Έλβίνα Μποτονάκη και βοηθός σκηνογράφου η Μαρία Γίτσα.
Επί σκηνής θα παίξουν οι ηθοποιοί Μαρίνα Ψάλτη (Λάουρα), Έρση Μαλικένζου (Μάργκαρετ), Φαίδων Καστρής (Πάστορας), Δημήτρης Μυλωνάς (Γιατρός), Ιουλία Γεωργίου (Βέρθα), Παναγιώτης Νάτσης (Νιεντ) και τέλος εγώ (Ίλαρχος).
Και ο δικός σας ρόλος, αυτός του πατέρα που ενσαρκώνετε στην παράσταση, κύριε Φέρτη;
Ο Δικός μου ρόλος, ο ρόλος του “Πατέρα” ή αλλιώς “Ίλαρχου” είναι επίσης ένας σπουδαίος και ενδιαφέρων ρόλος, όπως επίσης δύσκολος και απαιτητικός.
Μετά από τόσους σπουδαίους ρόλους στην 50αχρονη καλλιτεχνική διαδρομή, υπάρχει κάποιος – ρόλος απωθημένο, ακόμη;
Όχι, δεν έχω κανένα απωθημένο!
Αφού παίξατε και το ρόλο που αποτελούσε όνειρο ζωής για εσάς και εννοώ φυσικά τον “Άμλετ” (γέλιο).
Σωστά, το γνωρίζετε, λοιπόν!
Υπάρχουν ρόλοι – σταθμοί στην καριέρα σας; Αν ναι, μπορείτε να μας τους αναφέρετε;
Είναι πολλοί, δεν μπορώ να επιλέξω!
Τι σημαίνει για εσάς θέατρο και πώς προέκυψε στη ζωή σας; Υπήρξε όνειρο ζωής;
Ναι, βεβαίως. Το θέατρο είναι για εμένα “μαγεία”, την οποία γεύτηκα για πρώτη φορά στα 14 μου χρόνια, όταν τυχαία πήγα για πρώτη φορά μαζί μ’ έναν εξάδελφό μου σε θεατρική παράσταση με την Άννα Συνοδινού.
Πώς επιλέγατε, αλήθεια, τις προτάσεις που απλόχερα είχατε την τύχη να δεχτείτε στην μακρόχρονη καριέρα σας; ποια τα κριτήρια επιλογής σας;
Επέλεγα έργα σχεδόν πάντα με κριτήριο τον δημιουργό, τους συνεργάτες – συντελεστές, έργα που να μου αρέσουν πρωτίστως.
Υπήρξαν και λάθος επιλογές, όμως, είτε ακούσια, είτε εκούσια;
Βέβαια, έχω παίξει κατά καιρούς και σε μέτρια έργα – παραγωγές, εκτός από τις πολύ καλές παραγωγές μου στον κινηματογράφο και το θέατρο.
Με σειρά προτεραιότητας, τι θα επιλέγατε;
Θέατρο, ασφαλώς! Και από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι εξίσου καλά.
Η τέχνη μπορεί να σώσει τον κόσμο, κύριε Φέρτη; Συμφωνείτε έπ’ αυτού;
Όχι, δε νομίζω.
Μπορεί, εν τούτοις, να μας βοηθήσει να ζήσουμε καλύτερα τη μελαγχολία μας;
Ίσως.
Εσείς γιατί επιλέξατε να κάνετε θέατρο;
Εγώ, προσωπικά, πιστεύω ότι αν δεν παίξω θέατρο, δε θα είμαι καλά. Θα έχω πρόβλημα στην προσωπική μου ζωή, ειλικρινά!
Αρκεί το ταλέντο σ΄ έναν ηθοποιό ή απαιτούνται και άλλα συστατικά για την επιτυχή πορεία του στο χώρο; Πόσο ρόλο παίζει η τύχη, πιστεύετε;
Για εμένα με σειρά προτεραιότητας είναι: δουλειά – ταλέντο – τύχη.
Κατά πόσο, πιστεύετε, συνέβαλε η ξεχωριστή φωνή σας στην πετυχημένη καριέρα σας, κύριε Φέρτη;
Δε θεωρώ ότι μια ωραία φωνή να σε κάνει καλό ηθοποιό.
Σαφέστατα, συμβάλλει εντούτοις στην επιτυχία.
Ίσως…
Και επόμενο επαγγελματικό βήμα;
Προς το παρόν τίποτε! Είναι και νωρίς ακόμα! Δεν ξέρω… Ποτέ δεν κάνω σχέδια….για το μέλλον!
Υπάρχει “φως στο τούνελ”…στην τέχνη εν Ελλάδι; Υπάρχουν νέες δυνάμεις, νέο αίμα στο θέατρο; Νέοι ηθοποιοί με μέλλον;
Ασφαλώς! Εκτιμώ ότι υπάρχουν πολύ ταλαντούχα άτομα στη νέα γενιά ηθοποιών, αλλά και άξιοι δημιουργοί….επίσης!
Άλλες αγάπες σας, εκτός του θεάτρου και του Παναθηναϊκού, κύριε Φέρτη;
(Χαμόγελα) Η φύση, είμαι φυσιολάτρης!
Μπορεί το θέατρο να συμβάλλει στον επαναπροσδιορισμό αξιών – ιδανικών σε χαλεπούς καιρούς, όπως αυτούς που βιώνουμε ως Έλληνες εν καιρώ οικονομικής κρίσης;
Βεβαιότατα το πιστεύω!
Ποια πράγματα απεχθάνεστε – εκτός των συνεντεύξεων, κύριε Φέρτη; (γέλιο)
Δε μου αρέσουν καθόλου οι υπερβολές…γενικώς!
Τι μήνυμα θα στέλνατε στους Έλληνες που βιώνουν “στο πετσί τους” αυτή την περίοδο την οικονομική κρίση;
Τίποτε! Κανένα μήνυμα!
Θεωρείτε ότι πρόκειται για οικονομική κρίση αξιών …επί της ουσίας;
Κρίση όλων μας, πιστεύω!!!
Η επιτυχία σας ως ηθοποιός ήρθε πολύ γρήγορα, δεδομένου ότι σας δόθησαν πολύ γρήγορα και απλόχερα μεγάλοι και πρωταγωνιστικοί ρόλοι στην καριέρα σας, η οποία επιτυχία είχε διάρκεια έως και σήμερα! Θεωρείτε τον εαυτό σας “ολίγον τυχερό” θα έλεγα;
Ναι, πολύ τυχερό θα έλεγα! Σε ηλικία μόλις 21 ετών έπαιξα έναν σπουδαίο ρόλο δίπλα στην αείμνηστη Μελίνα Μερκούρη σ΄ ένα σπουδαίο έργο “Το Γλυκό Πουλί της Νιότης” του Τ. Ουίλλιαμς και γενικά πρωταγωνιστικούς ρόλους από την αρχή της καριέρας μου.
Τι σημαίνει για εσάς προσωπικά το χειροκρότημα, κύριε Φέρτη;
Καλό είναι και το χειροκρότημα, δεν αντιλέγω… αλλά για εμένα είναι το λιγότερο! Αυτό που μ’ ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να περάσω εγώ καλά επάνω στη σκηνή και μακάρι να περάσει – βέβαια – και ο θεατής από κάτω.
Πως αισθάνεστε κύριε Φέρτη, μετά την επιστροφή σας στο θέατρο τέχνης (όπου ξεκινήσατε την πορεία σας); Την πρώτη φορά το 2002 και δεύτερη φορά τώρα με το συγκεκριμένο έργο. Υπάρχουν μνήμες – παραστάσεις – από εκείνα τα χρόνια… 30 χρόνια μετά;
Βεβαίως… υπάρχουν έντονες μνήμες – κυρίως την πρώτη επιστροφή (το 2002). Ξέρετε μεγαλώνοντας έχουμε πιο έντονη την ανάγκη να ανατρέχουμε στο παρελθόν.
Η αγάπη – το πάθος γι’ αυτό που κάνουμε είναι απαραίτητο συστατικό επιτυχίας, πιστεύετε;
Εννοείται. Οτιδήποτε κάνουμε θα πρέπει να το αγαπάμε, εκτός κι αν κάνουμε καταναγκαστικά έργα!
Σε ποιο είδος κατατάσσετε το συγκεκριμένο έργο; Τραγωδία ή ψυχόδραμα;
Το έργο είναι τραγωδία με αρκετό – όμως – χιούμορ.
Εν κατακλείδι, να σας ευχαριστήσω θερμότατα για την παραχώρηση μιας τόσο φιλικής και άκρως ενδιαφέρουσας συνέντευξής σας για το Τhessaloniki City Guide – γνωρίζοντας ότι είστε “ολίγον φειδωλός” στις κοινοποιήσεις και να ευχηθώ να σας βλέπουμε για πολλά χρόνια και να σας απολαμβάνουμε επάνω στη σκηνή! Καλή επιτυχία στην παράσταση και εσάς προσωπικά!!!
Ο ΓΙώργος Μπανταδάκης με αφορμή την περιοδεία της παράστασης «Ο Μάγκας» της Πηνελόπης Δέλτα μίλησε στο Thessaloniki CIty Guide για την παράσταση αλλά και την πορεία του στον καλλιτεχνικό χώρο.
Το TechSaloniki 2024, η ετήσια συνάντηση θεσμός του κλάδου της τεχνολογίας, που ήταν Fueled & Challenged By Deloitte και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και του Δήμου Θεσσαλονίκης, ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία στις 17 και 18 Μαΐου 2024, στο παραλιακό μέτωπο της πόλης, στο εμβληματικό Κτήριο Μ2, του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης.
Με αφορμή το φετινό 18ο Διεθνή Μαραθώνιο Μέγας Αλέξανδρος – bwin ο Γενικός Διευθυντής της Διοργάνωσης, κύριος Δρόσος Χριστόπουλος μας παραχώρησε στο Thessaloniki City Guide μία άκρως ενδιαφέρουσα και ουσιαστική Συνέντευξη τονίζοντας τη σπουδαιότητα του θεσμού.
Ο Σταύρος Βαφειάδης, που πρωταγωνιστεί στην πασίγνωστη κωμωδία του Ντάριο Φο “Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω”, μια πολιτική φάρσα που δεσπόζει εδώ και δεκαετίες στο θεατρικό στερέωμα και παρουσιάζεται στο Θέατρο Αθήναιον με τη σκηνοθεσία να την υπογράφει ο Βασίλης Τσικάρας, μίλησε στο Thessaloniki City Guide για την παράσταση και την καριέρα του.
Ο κινηματογραφιστής και παραγωγός Άρης Δόριζας ή αλλιώς ο δημιουργός του ντοκιμαντέρ “Πίσω απ’ τη Μαρκίζα” που ευτύχησε να κλείσει με την ταινία του την αυλαία του φετινού 26ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης μας παραχώρησε μία άκρως ενδιαφέρουσα Συνέντευξη στο Thessaloniki City Guide που αφορά στην ταινία του – αφιέρωμα στο Γιάννη Σπανό!
Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για την αποτελεσματικότερη λειτουργία του. Κάνοντας κλικ στην "Αποδοχή Όλων, συναινείτε στη χρήση ΟΛΩΝ των cookies.
Ωστόσο, μπορείτε να επισκεφτείτε τις "Ρυθμίσεις cookies" για να παράσχετε μια ελεγχόμενη συγκατάθεση.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας κατά την πλοήγηση στον ιστότοπο. Από αυτά, τα cookies που κατηγοριοποιούνται ως απαραίτητα αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας καθώς είναι απαραίτητα για τη λειτουργία των βασικών λειτουργιών του ιστότοπου. Χρησιμοποιούμε επίσης cookies τρίτων που μας βοηθούν να αναλύσουμε και να κατανοήσουμε πώς χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο. Αυτά τα cookies θα αποθηκευτούν στο πρόγραμμα περιήγησής σας μόνο με τη συγκατάθεσή σας. Έχετε επίσης την επιλογή να εξαιρεθείτε από αυτά τα cookies. Ωστόσο, η εξαίρεση από ορισμένα από αυτά τα cookie μπορεί να επηρεάσει την εμπειρία περιήγησής σας.
Τα απαραίτητα cookies είναι απολύτως απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του ιστότοπου. Αυτά τα cookies διασφαλίζουν βασικές λειτουργίες και χαρακτηριστικά ασφαλείας του ιστότοπου, ανώνυμα.
Cookie
Διάρκεια
Περιγραφή
ak_bmsc
2 ώρες
Αυτό το cookie χρησιμοποιείται από την Akamai για τη βελτιστοποίηση της ασφάλειας του ιστότοπου κάνοντας διάκριση μεταξύ ανθρώπων και ρομπότ.
bm_sz
4 ώρες
Αυτό το cookie ορίζεται από τον πάροχο Akamai Bot Manager. Αυτό το cookie χρησιμοποιείται για τη διαχείριση της αλληλεπίδρασης με τα διαδικτυακά ρομπότ. Βοηθά επίσης στην πρόληψη της απάτης.
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 μήνες
Το cookie ορίζεται από τη συγκατάθεση cookie του GDPR για την καταγραφή της συναίνεσης χρήστη για τα cookie στην κατηγορία "Λειτουργικά".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 μήνες
Αυτό το cookie ορίζεται από την προσθήκη συναίνεσης για τα cookie GDPR. Τα cookies χρησιμοποιούνται για την αποθήκευση της συναίνεσης του χρήστη για τα cookies στην κατηγορία "Απαραίτητα".
cookielawinfo-checkbox-others
11 μήνες
Αυτό το cookie ορίζεται από την προσθήκη συναίνεσης για τα cookie GDPR. Το cookie χρησιμοποιείται για την αποθήκευση της συναίνεσης του χρήστη για τα cookies στην κατηγορία "Άλλα".
cookielawinfo-checkbox-performance
11 μήνες
Αυτό το cookie ορίζεται από την προσθήκη συναίνεσης για τα cookie GDPR. Το cookie χρησιμοποιείται για την αποθήκευση της συναίνεσης του χρήστη για τα cookies στην κατηγορία "Απόδοση".
CookieLawInfoConsent
1 έτος
Καταγράφει την προεπιλεγμένη κατάσταση του κουμπιού της αντίστοιχης κατηγορίας & την κατάσταση του CCPA. Λειτουργεί μόνο σε συντονισμό με το κύριο cookie.
PHPSESSID
συνεδρία
Αυτό το cookie είναι εγγενές σε εφαρμογές PHP. Το cookie χρησιμοποιείται για την αποθήκευση και την αναγνώριση ενός μοναδικού αναγνωριστικού περιόδου σύνδεσης των χρηστών με σκοπό τη διαχείριση της περιόδου σύνδεσης χρήστη στον ιστότοπο. Το cookie είναι ένα cookie περιόδου λειτουργίας και διαγράφεται όταν όλα τα παράθυρα του προγράμματος περιήγησης είναι κλειστά.
viewed_cookie_policy
11 μήνες
Το cookie ορίζεται από την προσθήκη GDPR Cookie Consent και χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του εάν ο χρήστης έχει συναινέσει ή όχι στη χρήση cookies. Δεν αποθηκεύει προσωπικά δεδομένα.
_abck
1 έτος
Αυτό το cookie χρησιμοποιείται για τον εντοπισμό και την υπεράσπιση όταν ένας πελάτης επιχειρεί να επαναλάβει ένα cookie. Αυτό το cookie διαχειρίζεται την αλληλεπίδραση με διαδικτυακά ρομπότ και λαμβάνει τις κατάλληλες ενέργειες.
Τα λειτουργικά cookies βοηθούν στην εκτέλεση ορισμένων λειτουργιών, όπως η κοινή χρήση του περιεχομένου του ιστότοπου σε πλατφόρμες μέσων κοινωνικής δικτύωσης, η συλλογή σχολίων και άλλες λειτουργίες τρίτων.
Cookie
Διάρκεια
Περιγραφή
pll_language
1 έτος
Το cookie pll _language χρησιμοποιείται από την Polylang για να θυμάται τη γλώσσα που έχει επιλέξει ο χρήστης όταν επιστρέφει στον ιστότοπο και επίσης για να λαμβάνει τις πληροφορίες γλώσσας όταν δεν είναι διαθέσιμες με άλλο τρόπο.
_mcid
1 έτος
Αυτό είναι ένα cookie λειτουργικότητας Mailchimp που χρησιμοποιείται για την αξιολόγηση της αλληλεπίδρασης UI/UX με την πλατφόρμα του.
Τα cookie απόδοσης χρησιμοποιούνται για την κατανόηση και την ανάλυση των βασικών δεικτών απόδοσης του ιστότοπου, γεγονός που βοηθά στην παροχή καλύτερης εμπειρίας χρήστη για τους επισκέπτες.
Τα στατιστικά cookies χρησιμοποιούνται για την κατανόηση του τρόπου με τον οποίο οι επισκέπτες αλληλεπιδρούν με τον ιστότοπο. Αυτά τα cookie βοηθούν στην παροχή πληροφοριών σχετικά με τις μετρήσεις, τον αριθμό των επισκεπτών, το ποσοστό εγκατάλειψης, την πηγή επισκεψιμότητας κ.λπ. Χρησιμοποιούμε την υπηρεσία Google Analytics για την συλλογή ανώνυμων πληροφοριών και επεξεργασία στατιστικών των χρηστών της ιστοσελίδας, όπως ο αριθμός των επισκεπτών στον ιστότοπο και οι πιο δημοφιλείς σελίδες. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιήσουμε τη διεύθυνση IP σου για να προσεγγίσουμε την τοποθεσία σας (σε επίπεδο πόλης). Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου της Google για περισσότερες πληροφορίες.
Cookie
Διάρκεια
Περιγραφή
_ga
2 έτη
Το cookie _ga, που εγκαθίσταται από το Google Analytics, υπολογίζει δεδομένα επισκεπτών, περιόδου σύνδεσης και καμπάνιας και επίσης παρακολουθεί τη χρήση του ιστότοπου για την αναφορά αναλυτικών στοιχείων του ιστότοπου. Το cookie αποθηκεύει πληροφορίες ανώνυμα και εκχωρεί έναν αριθμό που δημιουργείται τυχαία για να αναγνωρίζει μοναδικούς επισκέπτες.
Χρησιμοποιούμε την υπηρεσία Google Analytics για την συλλογή ανώνυμων πληροφοριών και επεξεργασία στατιστικών των χρηστών της ιστοσελίδας, όπως ο αριθμός των επισκεπτών στον ιστότοπο και οι πιο δημοφιλείς σελίδες. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιήσουμε τη διεύθυνση IP σου για να προσεγγίσουμε την τοποθεσία σας (σε επίπεδο πόλης). Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου της Google για περισσότερες πληροφορίες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας βοηθά να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας. Απενεργοποιώντας το συγκεκριμένο cookies δεν θα μετρηθεί η επίσκεψή σας στα στατιστικά της Google Analytics καθώς και δεν θα προβληθούν οι διαφημίσεις.
_gat_gtag_UA_8940366_1
1 λεπτό
Ορίστηκε από την Google για να ξεχωρίζει τους χρήστες.
Χρησιμοποιούμε την υπηρεσία Google Analytics για την συλλογή ανώνυμων πληροφοριών και επεξεργασία στατιστικών των χρηστών της ιστοσελίδας, όπως ο αριθμός των επισκεπτών στον ιστότοπο και οι πιο δημοφιλείς σελίδες. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιήσουμε τη διεύθυνση IP σου για να προσεγγίσουμε την τοποθεσία σας (σε επίπεδο πόλης). Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου της Google για περισσότερες πληροφορίες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας βοηθά να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας. Απενεργοποιώντας το συγκεκριμένο cookies δεν θα μετρηθεί η επίσκεψή σας στα στατιστικά της Google Analytics καθώς και δεν θα προβληθούν οι διαφημίσεις.
_ga_MCK61J47BH
2 έτη
Αυτό το cookie εγκαθίσταται από το Google Analytics.
Χρησιμοποιούμε την υπηρεσία Google Analytics για την συλλογή ανώνυμων πληροφοριών και επεξεργασία στατιστικών των χρηστών της ιστοσελίδας, όπως ο αριθμός των επισκεπτών στον ιστότοπο και οι πιο δημοφιλείς σελίδες. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιήσουμε τη διεύθυνση IP σου για να προσεγγίσουμε την τοποθεσία σας (σε επίπεδο πόλης). Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου της Google για περισσότερες πληροφορίες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας βοηθά να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας. Απενεργοποιώντας το συγκεκριμένο cookies δεν θα μετρηθεί η επίσκεψή σας στα στατιστικά της Google Analytics καθώς και δεν θα προβληθούν οι διαφημίσεις.
_gid
1 ημέρα
Εγκατεστημένο από το Google Analytics, το _gid cookie αποθηκεύει πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο οι επισκέπτες χρησιμοποιούν έναν ιστότοπο, ενώ δημιουργεί επίσης μια αναφορά αναλυτικών στοιχείων για την απόδοση του ιστότοπου. Μερικά από τα δεδομένα που συλλέγονται περιλαμβάνουν τον αριθμό των επισκεπτών, την πηγή τους και τις σελίδες που επισκέπτονται ανώνυμα.
Χρησιμοποιούμε την υπηρεσία Google Analytics για την συλλογή ανώνυμων πληροφοριών και επεξεργασία στατιστικών των χρηστών της ιστοσελίδας, όπως ο αριθμός των επισκεπτών στον ιστότοπο και οι πιο δημοφιλείς σελίδες. Επιπλέον, μπορεί να χρησιμοποιήσουμε τη διεύθυνση IP σου για να προσεγγίσουμε την τοποθεσία σας (σε επίπεδο πόλης). Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου της Google για περισσότερες πληροφορίες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας βοηθά να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας. Απενεργοποιώντας το συγκεκριμένο cookies δεν θα μετρηθεί η επίσκεψή σας στα στατιστικά της Google Analytics καθώς και δεν θα προβληθούν οι διαφημίσεις.
Τα cookies διαφήμισης χρησιμοποιούνται για να παρέχουν στους επισκέπτες σχετικές διαφημίσεις και καμπάνιες μάρκετινγκ. Αυτά τα cookies παρακολουθούν τους επισκέπτες σε ιστότοπους και συλλέγουν πληροφορίες για την παροχή προσαρμοσμένων διαφημίσεων.
Cookie
Διάρκεια
Περιγραφή
advanced_ads_pro_server_info
1 μήνα
Το Thessaloniki City Guide προβάλει διαφημίσεις σε μορφή στατικής ή κινούμενης εικόνας, βίντεο και συνεργάζεται με την εταιρεία Advanced Ads Pro για την καταμέτρηση των εμφανίσεων και των κλικς για την ανάλυση των στατιστικών καθώς και με την εταιρεία Linkwise και τα δεδομένα που συλλέγουν δεν χρησιμοποιούνται για κάποιον άλλον σκοπό πέραν της απόδοσης της πώλησης σε κάποιον affiliate. Με άλλα λόγια, η Linkwise δεν χρησιμοποιεί τα προσωπικά δεδομένα που συλλέγει για να φτιάξει προφίλ χρηστών, να κάνει ενέργειες remarketing ή οποιουδήποτε άλλου είδους marketing προς τον χρήστη. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου της Linkwise.
Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Advanced Ads Pro για την τοποθέτηση διαφημίσεων. Το WordPress μπορεί να χρησιμοποιεί πολλά cookie πρώτου κατασκευαστή για να διασφαλίσει τη σωστή ενσωμάτωση των διαφημίσεων. Αυτά τα cookies αποθηκεύουν τεχνικές πληροφορίες αλλά όχι διευθύνσεις IP. Η χρήση τους συνδέεται με συγκεκριμένες δυνατότητες και επιλογές κατά την ενσωμάτωση διαφημίσεων.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας βοηθά να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας. Απενεργοποιώντας το συγκεκριμένο cookies δεν θα μετρηθεί η επίσκεψή σας στα στατιστικά της Google Analytics καθώς και δεν θα προβληθούν οι διαφημίσεις.
cookielawinfo-checkbox-advertisement
1 έτος
Αυτό το cookie, που ορίζεται από το πρόσθετο GDPR Cookie Consent, χρησιμοποιείται για την καταγραφή της συναίνεσης του χρήστη για τα cookie στην κατηγορία "Διαφήμιση".
cookieyes-advertisement
1 μήνα
Το Thessaloniki City Guide προβάλει διαφημίσεις σε μορφή στατικής ή κινούμενης εικόνας, βίντεο και συνεργάζεται με την εταιρεία Advanced Ads Pro για την καταμέτρηση των εμφανίσεων και των κλικς για την ανάλυση των στατιστικών καθώς και με την εταιρεία Linkwise και τα δεδομένα που συλλέγουν δεν χρησιμοποιούνται για κάποιον άλλον σκοπό πέραν της απόδοσης της πώλησης σε κάποιον affiliate. Με άλλα λόγια, η Linkwise δεν χρησιμοποιεί τα προσωπικά δεδομένα που συλλέγει για να φτιάξει προφίλ χρηστών, να κάνει ενέργειες remarketing ή οποιουδήποτε άλλου είδους marketing προς τον χρήστη. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου της Linkwise.
Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Advanced Ads Pro για την τοποθέτηση διαφημίσεων. Το WordPress μπορεί να χρησιμοποιεί πολλά cookie πρώτου κατασκευαστή για να διασφαλίσει τη σωστή ενσωμάτωση των διαφημίσεων. Αυτά τα cookies αποθηκεύουν τεχνικές πληροφορίες αλλά όχι διευθύνσεις IP. Η χρήση τους συνδέεται με συγκεκριμένες δυνατότητες και επιλογές κατά την ενσωμάτωση διαφημίσεων.
fr
3 μήνες
Το Facebook ρυθμίζει αυτό το cookie για να εμφανίζει σχετικές διαφημίσεις στους χρήστες παρακολουθώντας τη συμπεριφορά των χρηστών στον ιστό, σε ιστότοπους που διαθέτουν Facebook pixel ή πρόσθετο κοινωνικής δικτύωσης Facebook.
_fbp
3 μήνες
Αυτό το cookie έχει ρυθμιστεί από το Facebook ώστε να εμφανίζει διαφημίσεις είτε στο Facebook είτε σε μια ψηφιακή πλατφόρμα που υποστηρίζεται από διαφημίσεις Facebook, μετά την επίσκεψη στον ιστότοπο.